főoldal főoldal  
megjelent lemezeink a ládafia az együttes koncertek
   
 

Pesti Műsor, 1975. augusztus

Hátsó borítónkon:
A SEBŐ-EGYÜTTES

A Sebő-együttest nyáron megtalálni szinte lehetetlen. Nem azért, mert Spanyolországba utaztak pihenni vagy valahol a Mátrában teli tüdővel szívják a friss levegőt. Ellenkezőleg: nyáron is dolgoznak. Ha nem is hakniznak, mint sokan és nem vállalnak plusz fellépéseket sem Mint nagynehezen kinyomoztam: ezekban a napokban valahol az ősi Bakonyban „táboroznak”.

A zirci Turista szálló kertjében akadtam rá Koltay Gergelyre – a Sebő-együttes harmadik tagjára. Az alapítók sajnos – hiába mentem utánuk – megtalálhatatlanok voltak. Az együttes ezen a nyáron a Szentendrei Néprajzi Múzeum megbízásából népi építészeti emlékek felkutatásával és felmérésével foglalkozik. Pápateszéren például hat régi vízimalom teljes dokumentációját készítették el.

Könnyű nekik, hiszen amint Koltay Gergelytől megtudtam, Sebő Ferenc és Halmos Béla annak idején a Budapesti Műszaki Egyetemen évfolyamtársak voltak. (Innen a szakértelem, meg az ismertség és az alkotó barátság.)

Művészpályájuk első jelentős állomása a Röpülj páva volt. Itt figyeltek fel rájuk igazán. Később részt vettek a Duna menti népek folklór-fesztiváljának műsorán; Berek Katival és Jobba Gabival léptek fel az Egyetemi Színpad József Attila-estjén; majd a 25. Színházhoz kerültek. Itt ismerkedtek meg Koltay Gergellyel, aki jelenleg – a Zeneművészeti Főiskola elvégzése óta – fuvolatanár.

Zenei munkájuk két részből áll: egyrészt népdalok felkutatásából, gyűjtéséből; másrészt költői művek megzenésítéséből. Az együttes tagjai a legkülönbözőbb népi hangszereken játszanak – Sebő Ferenc tekerőlanton, brácsán, gitáron, ütő gardonon, kobozon, citerán és dorombon; Halmos Béla hegedűn, bőgőn, gitáron és citerán; Koltay Gergely fuvolán, dudán, töröksípon és különböző furulyákon. Népdalgyűjtésükhöz, a feldolgozásokhoz jelentős segítséget kapnak az MTA Népzenei Kutató-csoportjától. Egy-egy anyaggyűjtő-körúton nemcsak a régi dalok, tánczenék után kutatnak, hanem a még élő idős zenészek játékát is tanulmányozzák – látvány is kell!

Az együttes otthona immár három éve a Kassák klub. Igyekeznek a közönségnek komplex programot adni: értelmes, érdekes foglalkozási formát (meghívott vendégek fellépésével is). Úgy látszik nem akarnak „lehetetlent”, hiszen keddenként a közösségi napokon mintegy 150 fiatal gyűlik össze; csütörtökönként a Táncház résztvevőinek száma pedig 50-60 körül jár. A klubjukon kívül is sok helyen megfordulnak, fellépnek; jó értelemben divatossá lettek azzal, hogy visszatérnek ama bizonyos tiszta forráshoz, s felfedezték a szépséget abban, ami az időben múló, eltűnő. Nemrég fejeződött be koncertsorozatuk az Egyetemi Színpadon, ahol átfogó képet adtak a magyar népzenéről. Gyakori vendégei a különböző vidéki művelődési házaknak; sokszor hívja hármukat a rádió, a televízió is. Filmeken is hallhatjuk muzsikájukat: így a nagy feltűnést keltett Fotográfiában, és a hamarosan Zolnay Pál már elkészült másik filmjében, a Szélmalomban.

Külföldön is ismerik-elismerik őket. A 30 éves felszabadulási évforduló alkalmából Moszkvába látogattak az ott tanuló magyar egyetemisták kérésére. Jártak Zürichben, ahol egy népzenei fesztivál keretében háromszor léptek közönség elé. Júliusban tértek haza Jugoszláviából

Befejezésül az együttes terveiről beszélgettünk. Szeptember 23-án nyitnak a Kassák klubban, majd októbertől havonta az Egyetemi Színpadon lesz egy-egy koncertjük. Ugyancsak rendszeresen fognak találkozni a közönséggel a Műszaki Egyetem „R” épületében. Szó van arról, hogy a jövőben közös műsort készítenek Latinovits Zoltánnal. Végül ugyancsak őszre várják nagylemezük megjelenését.

Hernádi László


  FooldalImpresszumSzervezőknekE-mail
E-mail